Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sagliksozluk.net sitemize üye olun.

Oturum aç

Sağlık soruları sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sagliksozluk.net sitemize giriş yapın.

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Lütfen kullanıcı adınızı yazın.

Lütfen E-postanızı yazın.

Lütfen soru için uygun bir başlık seçin, böylece kolayca cevaplanabilir.

Sorunun kolayca aranabilmesi için lütfen uygun bölümü seçin.

Lütfen uygun Anahtar Kelimeleri seçin Örn: question, anketler.

Açıklamayı eksiksiz ve ayrıntılı olarak yazın.


Lütfen bu sorunun neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Böbrek Hastalıklarından Kurtulmak İçin Kaçınılması Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Böbrek Hastalıklarından Kurtulmak İçin Kaçınılması Gereken Yiyecekler Nelerdir?

İnsan vücudu çok sayıda hayati organdan oluşur; böbrek insan vücudunun en önemli parçalarından biridir ve bir insanın hayatında büyük rol oynar. Bu yazımda böbrekler için 6 kötü gıdayı sizlerle paylaşacağım.

Böbrek hasar gördüğünde, bir kişinin bir kısmı ölür ve kişinin tamamen ölmesi uzun sürmez. Böbrek, vücudun içindeki ve dışındaki sıvının düzenlenmesinden sorumludur. Vücut sisteminden atık ürünlerin atılmasına da yardımcı olur.

Ancak böbreğimizin sorun yaşamaması için insan olarak oynamamız gereken roller vardır. Bu rol, özellikle geceleri yemeyi bırakmamız gereken yiyecek türlerinde yatmaktadır.

Tükettiğimiz bin bir farklı besin var, özellikle de böbrekleri çok olumsuz etkiliyor. Bu şeyin tehlikeli yanı, geceleri yenildiğinde daha zararlı hale gelmesidir.

Çünkü gece yenen yiyeceklerin vücuda hiçbir katkısı yoktur, aksine böbreği daha fazla strese sokar.

Aşağıda, böbreğinizi problemlerden kurtarmak için geceleri yemeyi bırakmanız gereken böbrek için 6 kötü gıda bulunmaktadır:

Böbrek İçin Zararlı 6 Gıda

1. Kızarmış yiyecekler

Patates, tavuk, biber, nugget ve diğerleri gibi tüm kızartmaları içerir. Yiyecekler kızartıldığında trans yağ içerirler ve vücutta birikebilecek en kötü yağ türüdür. Trans yağ böbrek hastalığına neden olmanın yanı sıra kalbi ve vücudun diğer kısımlarını da etkileyebilir.

2. Konserve yiyecekler

Bunlar özellikle gece yatmadan önce yememeniz gereken bir diğer besindir. Böbrekler için gerçekten sağlıksız olan kimyasallar içerirler.

3. Abur cuburlar

Bunlara burger, cips, poğaça, bisküviler, kekler vb. gibi undan yapılan tüm yiyecekler dahildir. Bu yiyecekler, özellikle geceleri yenildiğinde, böbrekleri hayal edebileceğimizden daha fazla strese sokar.

4. Alkol böbrekler için kötü besinlerdir

Bununla birlikte, bu yiyecek değildir, ancak geceleri ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Alkol böbreğe daha fazla zarar verir ve gerekli özen gösterilmediği takdirde birini erkenden mezara gönderebilir.

5. Sodyum

Tuzun ana bileşeni olan sodyum, birçok gıdada ve sofra tuzunda bulunan doğal bir mineraldir. Böbrek sorunları olan kişiler, vücutlarında sodyum ve sıvı birikerek ayak bileklerinin şişmesine, kan basıncının artmasına, nefes darlığına ve kalp ve akciğer çevresinde potansiyel olarak sıvı birikmesine neden olabilir.

Birçok sağlık kuruluşları sağlıklı insanların günde 2.300 mg’dan fazla sodyum tüketmemesini tavsiye ediyor. İnsanlar tuzlu atıştırmalıklar, kurutulmuş et ve işlenmiş gıdaların alımını sınırlamalıdır. İşlenmiş gıdalar arasında pizza, işlenmiş salam ve mikrodalga için tasarlanmış hazır yemekler bulunur. Bu gıdalar tipik olarak yüksek düzeyde tuz, şeker ve yağ içerir.

6. Potasyum

Potasyum, gıdalarda bulunan bir diğer mineraldir. Sağlıklı böbrekler kanın potasyum seviyelerini dengeler, ancak KBH olanların alımlarını sınırlamaları gerekebilir. CKD’li bir kişi, diyet potasyumunu günde 2.000 mg’ın altında sınırlamak isteyebilir.

Bu durumda, aşağıdaki yüksek potasyumlu gıdalardan kaçınmalıdırlar:

Kuru kayısı, kepek ve granola, çikolata, konserve kuru fasulye dahil mercimek ve fasulye, süt ve yoğurt, fındık ve tohumlar, fıstık ezmesi

Tüm bunları söyledikten sonra sağlıklı beslenmeye çalışmalı ve sağlığımıza hiçbir olumlu etkisi olmayan bu tür gıdalardan uzak durmalıyız.

Ayrıca Düzensiz Adetin Nedenleri, Türleri ve Tedavisi konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Related Posts

Yorum Yap