Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sagliksozluk.net sitemize üye olun.

Oturum aç

Sağlık soruları sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sagliksozluk.net sitemize giriş yapın.

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Lütfen kullanıcı adınızı yazın.

Lütfen E-postanızı yazın.

Lütfen soru için uygun bir başlık seçin, böylece kolayca cevaplanabilir.

Sorunun kolayca aranabilmesi için lütfen uygun bölümü seçin.

Lütfen uygun Anahtar Kelimeleri seçin Örn: question, anketler.

Açıklamayı eksiksiz ve ayrıntılı olarak yazın.


Lütfen bu sorunun neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Diş İpi Neden Kullanmalıdır?

12 yaşından itibaren günlük ağız sağlığı rutininizin bir parçası olarak fırçalamaya ek olarak diş arası fırçaları kullanmanız önerilir. Bazı kişilerin dişleri arasında diş fırçası kullanmak için yeterince boşluk olmayabilir, bu nedenle diş ipi kullanmak yararlı bir alternatif olabilir. Diş doktorunuz size dişlerinizin arasını en iyi nasıl temizleyeceğinizi gösterebilir.

Neden Diş İpi Neden Kullanmalıdır
Neden Diş İpi Neden Kullanmalıdır

Diş ipi nasıl kullanılır?

Diş ipi ince, yumuşak bir ipliktir. Diş ipini kullanmakta zorlanıyorsanız, daha kalın olan diş bandını deneyebilirsiniz. Diş ipini kullanırken sert ve hatalı kullanımdan kaçının: diş etlerinize zarar verme riskiniz vardır. Diş ipi kullanmanın ana nedeni, dişin yukarıdan aşağıya doğru sert ama nazik bir şekilde kazınmasıdır. Eğer kafanıza takılan bir nokta var ise diş doktorunuz diş ipi kullanımı konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.

Diş İpi Kullanım İpuçları

  • Yaklaşık 45 cm diş ipi koparın ve her bir elin yaklaşık 1 parmağını biraz sarın.
  • Diş ipini, aralarında yaklaşık 2,5 cm diş ipi olacak şekilde, gevşeklik bırakmadan baş ve işaret parmaklarınız arasında sıkıca tutun.
  • Diş ipini dişleriniz arasında yönlendirmek için hafif bir “sallanma” hareketi kullanın. Diş ipini diş etlerine sokmayın.
  • Diş ipi diş eti çizginize ulaştığında, direnç hissedene kadar dişe doğru C şeklinde eğin.
  • Diş ipini dişe karşı tutun. Diş ipini diş etinden uzaklaştırarak dişin kenarını nazikçe kazıyın. Bir sonraki dişin kenarı boyunca boşluğun diğer tarafında tekrarlayın.
  • Diş ipi kullanırken, düzenli bir şekle uyun. Yukarıdan başlayın ve soldan sağa doğru işlem yapın, ardından aşağıya gidin ve tekrar soldan sağa doğru işlem yapın. Bu şekilde herhangi bir dişi kaçırma ihtimaliniz daha az olasıdır.

Ya diş etlerim kanarsa?

Diş ipi kullanmaya ilk başladığınızda diş etleriniz hassaslaşabilir ve biraz kanayabilir. Dişlerinizi diş doktorunuzun yönlendirdiği şekilde diş ipi kullanmaya devam edin ve diş etleriniz daha sağlıklı hale geldikçe kanama durmalıdır.

Birkaç gün sonra hala düzenli kanamanız oluyorsa diş doktorunuza başvurun. Doğru diş ipi kullanıp kullanmadığınızı kontrol ettirin ve fikir alın.

Diş ipi kullanmayı zor bulursam ve vaktim olmazsa?

Diş ipi kullanmayı zor buluyorsanız, diş doktorunuz dişlerinizin arasını temizlemenin diğer yolları hakkında size tavsiyelerde bulunabilir. Fakat diş ipi kullanımı sağlıklı bir diş için kullanılması gereken çok önemli bir materyaldir.

Yorum Yap