Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sagliksozluk.net sitemize üye olun.

Oturum aç

Sağlık soruları sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sagliksozluk.net sitemize giriş yapın.

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Lütfen kullanıcı adınızı yazın.

Lütfen E-postanızı yazın.

Lütfen soru için uygun bir başlık seçin, böylece kolayca cevaplanabilir.

Sorunun kolayca aranabilmesi için lütfen uygun bölümü seçin.

Lütfen uygun Anahtar Kelimeleri seçin Örn: question, anketler.

Açıklamayı eksiksiz ve ayrıntılı olarak yazın.


Lütfen bu sorunun neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Düzensiz Adetin Nedenleri, Türleri ve Tedavisi

Tipik olarak, adet dönemleri dört ila yedi gün sürer. Adet sorunlarının örnekleri arasında 21 günden az veya 35 günden fazla aralıklarla meydana gelen dönemler, arka arkaya üç veya daha fazla adet döneminin kaçırılması ve adet akışının normalden çok daha ağır veya hafif olması sayılabilir.

GENEL BAKIŞ

Düzensiz adet nedir?

Çoğu kadın, dört ila yedi gün süren adet dönemlerine sahiptir. Bir kadının adeti genellikle 28 günde bir olur, ancak normal adet döngüsü 21 gün ile 35 gün arasında değişebilir.

Menstrüel problemlere örnekler:

 • 21 günden az veya 35 günden fazla arayla oluşan adet dönemleri
 • Arka arkaya üç veya daha fazla dönem kaçırma
 • Normalden çok daha ağır veya daha hafif olan adet akışı
 • Yedi günden uzun süren dönemler
 • Ağrı, kramp, mide bulantısı veya kusmanın eşlik ettiği dönemler
 • Adetler arasında, menopozdan sonra veya cinsel ilişkiden sonra meydana gelen kanama veya lekelenme

Anormal adet görme örnekleri aşağıdakileri içerir:

 • Amenore, bir kadının dönemlerinin tamamen durduğu bir durumdur. Bir kadın hamile değilse, emzirmiyorsa veya menopoza girmiyorsa (genellikle 45 ila 55 yaş arası kadınlarda görülür) 90 gün veya daha fazla adet görmemesi anormal kabul edilir. 15 veya 16 yaşına kadar veya memeleri gelişmeye başladıktan sonraki üç yıl içinde adet görmeye başlamamış genç kadınların da adet görmemiş olduğu kabul edilir.
 • Oligomenore, seyrek olarak meydana gelen dönemleri ifade eder.
 • Dismenore, ağrılı dönemler ve şiddetli adet krampları anlamına gelir. Adet sırasında bazı rahatsızlıklar çoğu kadın için normaldir.
 • Anormal uterin kanama, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli adet düzensizlikleri için geçerli olabilir: daha ağır bir adet akışı; yedi günden uzun süren bir dönem; veya adetler arasında, cinsel ilişkiden sonra veya menopozdan sonra kanama veya lekelenme.

DÜZENSİZ ADETİN BELIRTILERI VE NEDENLERI

Düzensiz adete ne sebep olur?

Stresten altta yatan daha ciddi tıbbi durumlara kadar düzensiz adetlerin birçok nedeni vardır:

 • Stres ve yaşam tarzı faktörleri. Önemli miktarda kilo almak veya vermek, diyet yapmak, egzersiz rutinlerinde değişiklik, seyahat, hastalık veya bir kadının günlük rutinindeki diğer aksaklıklar adet döngüsünü etkileyebilir.
 • Doğum kontrol hapları. Çoğu doğum kontrol hapı östrojen ve progestin hormonlarının bir kombinasyonunu içerir (bazıları tek başına progestin içerir). Haplar, yumurtalıkların yumurta bırakmasını engelleyerek hamileliği önler. Doğum kontrol haplarını kullanmak adet kanamasını etkileyebilir. Bazı kadınların doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra altı aya kadar adet düzensizliği veya gecikmesi olabilir. Bu, gebe kalmayı ve hamile kalmayı planlarken önemli bir husustur. Sadece progestin içeren doğum kontrol hapları alan kadınlarda adet dönemleri arasında kanama olabilir.
 • Rahim polipleri veya fibroidleri. Rahim polipleri, rahim zarında küçük, iyi huylu (kanserli olmayan) büyümelerdir. Rahim miyomları, rahim duvarına tutunan tümörlerdir. Elma çekirdeği kadar küçükten greyfurt boyutuna kadar değişen bir veya birkaç miyom olabilir. Bu tümörler genellikle iyi huyludur ancak adet dönemlerinde ağır kanama ve ağrıya neden olabilirler. Miyomlar büyükse, mesaneye veya rektuma baskı uygulayarak rahatsızlığa neden olabilirler.
 • Endometriozis. Rahim içini döşeyen endometriyal doku her ay parçalanır ve adet akışıyla birlikte dışarı atılır. Endometriozis, endometriyal doku uterusun dışında büyümeye başladığında ortaya çıkar. Genellikle endometriyal doku yumurtalıklara veya fallop tüplerine yapışır; bazen alt sindirim sistemindeki bağırsaklarda veya diğer organlarda ve rektum ile rahim arasındaki bölgede büyür. Endometriozis, adet öncesi ve sırasında anormal kanamaya, kramplara veya ağrıya ve ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir.
 • Pelvik inflamatuar hastalık. Pelvik inflamatuar hastalık (PID), dişi üreme sistemini etkileyen bakteriyel bir enfeksiyondur. Bakteriler cinsel temas yoluyla vajinaya girebilir ve daha sonra uterusa ve üst genital sisteme yayılabilir. Bakteriler ayrıca jinekolojik prosedürler veya doğum, düşük veya kürtaj yoluyla üreme sistemine girebilir. PID semptomları, hoş olmayan bir koku, düzensiz dönemler, pelvik ve alt karın bölgelerinde ağrı, ateş, mide bulantısı, kusma veya ishal ile ağır bir vajinal akıntıyı içerir.
 • Polikistik over sendromu. Polikistik over sendromunda (PCOS), yumurtalıklar erkek hormonları olan çok miktarda androjen üretir. Yumurtalıklarda içi sıvı dolu küçük keseler (kistler) oluşabilir. Bunlar genellikle bir ultrasonda görülebilir. Hormonal değişiklikler yumurtaların olgunlaşmasını engelleyebilir ve bu nedenle yumurtlama sürekli olarak gerçekleşmeyebilir. Bazen polikistik over sendromlu bir kadının adetleri düzensiz olabilir veya adet kanaması tamamen durabilir. Ek olarak, durum obezite, kısırlık ve kıllanma (aşırı saç büyümesi ve akne) ile ilişkilidir. Bu duruma, kesin nedeni bilinmemekle birlikte, hormonal bir dengesizliğe neden olabilir. PCOS tedavisi, bir kadının hamilelik isteyip istemediğine bağlıdır. Hamilelik bir hedef değilse, kilo kaybı, oral doğum kontrol hapları ve Metformin® ilacı (diyabette kullanılan bir insülin hassaslaştırıcısı) bir kadının döngülerini düzenleyebilir. Hamilelik isteniyorsa yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar denenebilir.
 • Erken yumurtalık yetmezliği. Bu durum, yumurtalıkları normal şekilde çalışmayan 40 yaşın altındaki kadınlarda görülür. Menopoza benzer şekilde adet döngüsü durur. Bu, kemoterapi ve radyasyonla kanser tedavisi gören hastalarda veya ailede erken yumurtalık yetmezliği veya belirli kromozomal anormallikler öyküsü varsa ortaya çıkabilir. Bu durum ortaya çıkarsa, doktorunuza görünün.

Düzensiz adet kanamasının diğer nedenleri şunlardır:

 • Rahim kanseri veya rahim ağzı kanseri
 • Steroidler veya antikoagülan ilaçlar (kan sulandırıcılar) gibi ilaçlar
 • Kanama bozuklukları, yetersiz veya aşırı aktif tiroid bezi veya hormonal dengeyi etkileyen hipofiz bozuklukları gibi tıbbi durumlar
 • Düşük veya dış gebelik (döllenmiş yumurta uterusun dışına, örneğin fallop tüpünün içine implante edilir) dahil olmak üzere gebelikle ilişkili komplikasyonlar

TEŞHIS VE TESTLER

Düzensiz adet görme nasıl teşhis edilir?

Adet döngünüzün herhangi bir yönü değiştiyse, akıntı miktarı ve büyük kan pıhtıları geçirip geçirmediğiniz de dahil olmak üzere, döneminizin ne zaman başlayıp bittiğinin doğru bir kaydını tutmalısınız. Dönemler arasında kanama ve adet krampları veya ağrı gibi diğer semptomları takip edin.

Doktorunuz size adet döngünüzü ve tıbbi geçmişinizi soracaktır. Pelvik muayene ve bazen Pap testi de dahil olmak üzere fizik muayene yapacaktır. Doktor ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli testler isteyebilir:

 • Anemi veya diğer tıbbi bozuklukları dışlamak için kan testleri
 • Vajinal kültürler, enfeksiyon aramak için
 • Rahim fibroidleri, polipler veya yumurtalık kisti olup olmadığını kontrol etmek için bir pelvik ultrason muayenesi
 • Endometriozis, hormonal dengesizlik veya kanserli hücreleri teşhis etmek için uterusun astarından bir doku örneğinin çıkarıldığı bir endometriyal biyopsi. Endometriozis veya diğer durumlar, doktorun karında küçük bir kesi yaptığı ve daha sonra rahmi ve yumurtalıkları görüntülemek için ışık takılı ince bir tüp yerleştirdiği laparoskopi adı verilen bir prosedür kullanılarak da teşhis edilebilir.

YÖNETIM VE TEDAVI

Düzensiz adet nasıl tedavi edilir?

Anormal adet kanamasının tedavisi altta yatan nedene bağlıdır:

 • Adet döngüsünün düzenlenmesi : Ağır kanamayı kontrol etmeye yardımcı olmak için östrojen veya progestin gibi hormonlar reçete edilebilir.
 • Ağrı kontrolü : Hafif ila orta şiddette ağrı veya kramplar, ibuprofen veya asetaminofen gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesici alarak azaltılabilir. Aspirin daha ağır kanamaya neden olabileceği için önerilmez. Ilık bir banyo veya duş almak veya bir sıcak su torbası kullanmak krampları hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Rahim miyomları : Bunlar tıbbi ve/veya cerrahi olarak tedavi edilebilirler. Başlangıçta, hafif semptomlara neden olan miyomların çoğu, reçetesiz satılan ağrı kesicilerle tedavi edilebilir. Ağır kanama yaşarsanız, demir takviyesi anemiyi önlemede veya tedavi etmede yardımcı olabilir. Düşük doz doğum kontrol hapları veya progestin enjeksiyonları ( Depo-Provera®), miyomların neden olduğu ağır kanamayı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Fibroidlerin boyutunu küçültmek ve ağır kanamayı kontrol etmek için gonadotropin salgılatıcı hormon agonistleri adı verilen ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar vücudun östrojen üretimini azaltır ve bir süre adet görmeyi durdurur. Miyomlar ilaca yanıt vermiyorsa, onları çıkarabilen veya boyutlarını ve semptomlarını azaltabilen çeşitli cerrahi seçenekler vardır. Prosedürün türü, miyomların boyutuna, tipine ve konumuna bağlı olacaktır. Bir myomektomi bir miyom basit çıkarılmasıdır. Fibroidlerin büyük olduğu veya ağır kanama veya ağrıya neden olduğu ciddi vakalarda histerektomi gerekebilir. Histerektomi sırasında miyomlar rahimle birlikte çıkarılır. Diğer seçenekler arasında uterin arter embolizasyonu bulunur.
 • Endometriozis : Endometriozis için bir tedavi olmamasına rağmen, reçetesiz veya reçeteli ağrı kesiciler rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Doğum kontrol hapları gibi hormon tedavileri, rahim dokusunun aşırı büyümesini önlemeye ve adet dönemlerinde kan kaybı miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Daha ciddi vakalarda, adet dönemlerini geçici olarak durdurmak için bir gonadotropin salgılatıcı hormon agonisti veya progestin kullanılabilir. Şiddetli vakalarda, pelvis veya karında büyüyen fazla endometriyal dokuyu çıkarmak için ameliyat gerekebilir. Rahim ciddi şekilde hasar görmüşse, son çare olarak histerektomi gerekebilir.

Ağır adet kanamasına yardımcı olabilecek başka prosedür seçenekleri de vardır. Mirena® adı verilen beş yıllık bir doğum kontrol rahim içi araç (RİA), kanamayı azaltmaya yardımcı olmak için onaylanmıştır ve endometriyal ablasyon gibi cerrahi prosedürler kadar etkili olabilir. Bu, doktorun ofisine minimum rahatsızlıkla yerleştirilir ve ayrıca doğum kontrolü sunar. Endometrial ablasyon başka bir seçenektir. Rahim astarını yok etmek için ısı veya elektrokoter kullanır. Genellikle sadece diğer tedaviler denendiğinde ve başarısız olduğunda kullanılır. Bunun nedeni, gelecekte kanama devam ederse, prosedürden kaynaklanan izlerin uterusun izlenmesini zorlaştırabilmesidir.

ÖNLEME

Düzensiz adet riski nasıl azaltılabilir?

İşte kişisel bakım için bazı öneriler:

 • Orta derecede egzersiz yaparak ve besleyici yiyecekler yiyerek sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, kalori ve yiyecek alımınızı büyük ölçüde sınırlayan diyetlere dönmek yerine bunu yavaş yavaş yapın.
 • Yeterince dinlendiğinizden emin olun.
 • Stres azaltma ve gevşeme tekniklerini uygulayın.
 • Bir sporcuysanız, uzun süreli veya yoğun egzersiz rutinlerini azaltın. Aşırı spor aktiviteleri adet düzensizliğine neden olabilir.
 • Belirtildiği şekilde doğum kontrol hapları veya diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanın.
 • Toksik şok sendromunu önlemek ve enfeksiyonları önlemek için tamponlarınızı veya hijyenik kadın ürünlerinizi yaklaşık dört ila altı saatte bir değiştirin.
 • Düzenli kontroller için bir doktora görünün.

Related Posts

Yorum Yap